Portal Aktywnego Dziecka czyli twórcze ICT
Witamy na Portalu Aktywnego Dziecka, gdzie przedstawiamy nowatorski program twórczej i naukowej pracy z najmłodszymi z wykorzystaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej. Na początek kilka informacji:
- Dzieci do 10 roku życia nie powinny spędzać więcej niż 60 min dziennie na pracy z nowoczenymi technologiami.
- Najlepsze efekty osiągniecie jeśli praca z portalem będzie wpisana na stałe do planu tygodnia.
- Wszystkie materiały na stronie są bezpłatne.
SPIS TREŚCI:
1. Kolorowanki z poszerzoną rzeczywistością.
2. Laboratoria online fizyko-chemiczne i proste zabawki naukowe.
3. Darmowe aplikacje na iPady dla przedszkolaków.
1. Na początek przedstawimy możliwości zastosowania Poszerzonej Rzeczywistości
w twórczej pracy dziecka z komputerem:
2. NAUKI PRZYRODNICZE
Przetestuj z dzieckiem wytrzymałość, odporność i inne właściwości metalu, plastiku czy szkła. Udajcie się razem do laboratorium i zbudujcie oponę z plastiku, sprawdździe dlaczego nie mamy okien z materiału i jak można pisać w plastikowym notesie
Sprawdźcie jaka jest różnica między cieczą a cialem stałym, zbadajcie w jakiej temperaturze rozpuszca się czekolada, masło, aluminium.
Zbudujcie własny obwód elektryczny i sprawdźcie które materiały przewodzą prąd.
Zmień perspektywę rzeczywistości na naukową - klikaj na obiekty od najmniejszych do największych we Wszechświecie i dowiedz się jaka jest największa bakteria, długość nici DNA i gdzie rodzą się gwiazdy
Zbuduj z dzieckiem swój silnik elektryczny - wystarczy bateria, agrafki, drut, magnes , nitka i gumki. Mnóstwo pomysłów na naukowe zabawki ze śmieci które pozwolą samemu przekonać się jak działają prawa przyrody. Z pozoru to "magiczne sztuczki", ale nie ma w nich nic magicznego. Jest to także propozycja do wykorzystania na lekcjach przyrody w szkołach, tym bardziej że nasze zabawki nie wymagają żadnego szczególnego wyposażenia.
"To tylko fizyka" jest prywatnym projektem edukacyjnym. Jego autorem jest dr Marek Pawłowski. Projekt przedstawia proste doświadczenia fizyczne dla dzieci i nie tylko. Wszystkie eksperymenty prezentuje 10-letnia Ania.